GlassHouse iş dünyasının verisini Türkiye’den yönetiyor

GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık: “Veri kaybetmek para kaybetmekle aynı şey”

GlassHouse iş dünyasının verisini Türkiye’den yönetiyor 

2004 tarihinden bu yana Türkiye’nin öncü şirketlerinin BT altyapı ihtiyaçlarını karşılayan GlassHouse, teknoloji ve iş dünyasını “GlassHouse Cloud Dijital Dönüşüm Zirvesi”nde bir araya getirdi. 25 Eylül Çarşamba günü İstanbul Feriye’de gerçekleştirilen farklı sektörlerden profesyonellerin katıldığı etkinlikte, günümüz iş dünyasının olmazsa olmazı BT teknolojileri, Bulut Bilişimi ve veri güvenliği konuları masaya yatırıldı.  GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık, veri yedekleme ve iş sürekliliği tecrübesi, SAP servis bilgisi ve bulut operasyon modeli gibi yetkinlikleri tek bir çatı altında birleştiren tek Türk şirketi olarak, Türkiye’deki kurum ve işletmelerin rekabette fark yaratmalarına katkı sağladıklarını söyledi.

2004 senesinden beri Türkiye’nin en önemli kuruluşlarının dijitalleşme yolculuğuna hizmet, ürün ve çözümleriyle katkı sağlayan GlassHouse, dijital dönüşümün bugününü ve yarınını “GlassHouse Cloud Dijital Dönüşüm Zirvesi”nde masaya yatırdı.  25 Eylül Çarşamba günü İstanbul Feriye’de düzenlenen etkinlik, Türkiye’nin öncü şirketlerinin BT yöneticilerini ve iş dünyasından profesyonelleri bir araya getirdi. Açılış konuşmasını GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık’ın yaptığı zirvede, SAP’nin Türkiye’deki en büyük servis iş ortaklarından olan GlassHouse’un SAP hizmetleri ve Cloud ürün ve çözümleri tanıtıldı. Etkinlikte ünlü dağcı Nasuh Mahruki de “Kendi Everest’inize Tırmanın” başlıklı bir sunum yaparak, felaketlere karşı nasıl hazırlıklı ve tedbirli olunabileceğine dair kendi deneyimlerinden kesitler anlattı.

“Veri kaybetmek para kaybetmekle aynı şey”

GlassHouse Cloud Dijital Dönüşüm Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık, “Dijitalleşen dünyada veri kaybetmekle para kaybetmek aynı şey. Dolayısıyla lider şirket olabilmenin yolu dijitalleşmeden geçiyor. Şirketlerin hızlı bir şekilde dijitalleşmesi gerekiyor ve dijitalleşmeyen şirketler yok olmaya mahkum olacaklar.” dedi. Bağrıaçık sözlerine, “Şirketlerin rakiplerinden farklılaşması için iş süreçlerinde özgünlüğe odaklanması gerekiyor bunun sonucunda şirketlerin BT yöneticilerinin dijitalleşmeye yatırım yapması gerekiyor. Orta ve uzun vadede baktığımızda Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girebileceğini düşünüyorum. Ekonomik büyümenin ön şartı dijitalleşmeden geçiyor.” şeklinde devam etti.

BT birimlerinin özellikle Buluta geçiş sürecinde uzman desteğine ihtiyacı var”

Araştırmalara göre, 2020 itibariyle işletme ve kurumların iş yükünün yüzde 92’si bulut veri merkezleri tarafından karşılanacak; sadece yüzde 8’i geleneksel veri merkezleri tarafından işlenecek. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de BT yöneticileri yeni nesil teknolojileri kullanarak iş birimlerinin isteklerine daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde cevap vermeye başlıyor. Bulut bilişim için dünya çapında yapılan yatırımların 3 yılda neredeyse iki katına çıktığını söyleyen GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık, “Bulut bilişimle birlikte işletmeler artık büyük donanım maliyetlerine katlanmak zorunda değil, büyük BT yatırımları yapmalarına da gerek kalmadı. Bugün itibariyle dünyadaki tüm şirketlerin yüzde 90’ından fazlası zaten bulut bilişim kullanıyor. Yapılan araştırmalar BT yöneticilerinin bazı bilişim altyapılarını kendi kurumlarının ortamlarında barındırmayı tercih ettiğini ve bazı BT altyapılarını buluttan kaynak olarak tüketmeyi tercih ettiklerini gösteriyor.  SAP HANA geçişleri, BT altyapılarının buluta geçişini hem dünyada hem de ülkemizde hızlandıracaktır.” dedi. GlassHouse’un sektördeki uzmanlığı ve 45 kişiden oluşan uzman mühendis ekibi ile gerek kurum içerisinde gerekse Bulut ortamında destek verdiğini söyleyen Bağrıaçık, özellikle üretim yapan kurumlarda ihtiyaç duyulan birden fazla bulut çözümü ihtiyacı için de hibrit bulut yetkinliği ve tecrübesi ile çözüm üretebilecek tek çözüm sağlayıcı konumunda olduğunu kaydetti.

“Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkımızı sürdüreceğiz!”

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital dönüşüme pazar lideri olarak katkı sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Bağrıaçık, “Genişleyen ve yeniden yapılanan kadromuzla BT dönüşümü konusunda ülkemizin ilk 500 şirketine hizmet sunarak 2019 yılında personel sayımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Veri yedekleme ve iş sürekliliği alanında Türkiye’nin sektör lideri olarak, Bulut bizim için bir operasyon modeli ve iş yapış şeklidir. Bizim modelimizde GlassHouse Cloud hem Türkiye’de kendi kurduğumuz Tier 4-ready bulut ortamını hem de Microsoft Azure gibi ortaklarımız tarafından sağlanan ortamları kapsıyor. Kurulduğu 2004 tarihinden beri Türkiye’nin en değerli markalarının BT altyapı ihtiyaçlarını karşılayan GlassHouse, müşterilerinin bulut teknolojilerine geçişinde de BT birimlerine destek olmaya hazırdır. Bu amaçla ilerleyen süreçte bulut teknolojilerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda sunduğumuz hizmetleri yurtdışına taşımak da önümüzdeki dönem hedeflerimiz arasında.” diye konuştu.

“Başarı; tutku ve inancın birleşimiyle doğar”

Zirvede konuşma yapan ünlü dağcı, fotoğrafçı ve yazar Nasuh Mahruki, “Herkesin tırmanacağı bir Everest’i vardır. Herkes kendine meydan okumalı ve kendiyle yarışmalıdır” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Başarı ve mutluluk zihnin haritasıdır. Başarıya ulaşmak için mutlaka bir hedef belirlenmelidir çünkü hedefler motivasyon için temel oluşturur. Zamanı ve kaynakları kullanmak başarının sırrıdır ama bu tek başına yeterli değildir. Hayatın içinde kendimizi aramak ve potansiyelimizi bilmek esas başarıyı getirir.” şeklinde konuştu.

Sektörün önde gelen isimlerinin sunumlarını yaptığı zirve, katılımcıların yoğun ilgisi ile akşama kadar devam etti.

GlassHouse Hakkında:

GlassHouse kurumsal yapısı, geniş kadrosu ve güçlü mali yapısı ile 2004 senesinden beri Türkiye’nin en önemli kuruluşlarının dijitalleşme yolculuğuna destek vermektedir. Dell EMC’nin en yüksek seviye iş ortağı olarak Dell EMC adına veri depolama ve sunucu ürünlerine üretici garantisi verir. VMware iş ortağı olarak müşteri ortamını sanallaştırır, SAP ortağı olarak da sanal ortamlarda SAP alt yapısını hazırlar. GlassHouse, Dell EMC Cloud Service Provider olarak müşterilerine Infrastructure-aaS, Backup-aaS, Disaster Recovery-aaS, Monitoring-aaS ve SAP Hana-aaS çözümlerini sunar. GlassHouse modelinde GlassHouse Cloud hem Türkiye’de kendi kurduğumuz Tier 4-ready bulut ortamını hem de Microsoft Azure gibi ortaklarımız tarafından sağlanan ortamları kapsar.  GlassHouse’un iş modelinde, bulut bir yer değil, bir operasyon modeli ve iş yapış şeklidir. Bu operasyon modelini desteklemek için gerektiğinde GlassHouse, müşterilerine yerinde hizmet verecek insan kaynağı tedarik eder ve yönetilen hizmetleriyle istenen görevleri müşteri adına yerine getirir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir